Menu

edroga.tv - portal drogowy

Napisz do nas  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Inwestycje

Kraków. Trasa Wolbromska ze znakiem zapytania?

03 Wrz 2014


Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie zawiesił starania o wydanie tzw. pozwolenia środowiskowego dla projektu budowy Trasy Wolbromskiej oraz torowiska tramwajowego z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej. ZIKiT chciał jeszcze tej jesieni ogłosić przetarg, który wyłoniłby  firmę przygotującą projekt techniczny inwestycji. Budowa miała by się rozpocząć w przyszłym roku. Projektowana i konsultowana droga dwupasmowa wraz z torowiskiem miała kosztować prawie 200 mln zł. Ale rozwiązanie to nie zyskało akceptacji mieszkańców biorących udział w konsultacjach i pojawił się problem. Co więc dalej?

W październiku ma być dopuszczony do ruchu cały odcinek autostrady A4 między Krakowem a Rzeszowem

02 Lip 2014

Odcinek będzie miał jedną z najdłuższych estakad w Polsce nad rzeką Wisłoką. Wybudowano też Obwód Utrzymania Autostrady z magazynem soli drogowej, zapleczem zarządcy drogi oraz siedzibą ratownictwa drogowego i policji autostradowej. Jest tu także długi na 3 km i szeroki na 36 m Drogowy Odcinek Lotniskowy. Na jego początku i na końcu zaprojektowano miejsca postojowe dla czterech samolotów. Będą tu mogły lądować tak myśliwce F-16 jak i samoloty transportowe np. Hercules. Kierowcy mają tędy jeździć już z końcem października.

Nowe ścieżki rowerowe w Krakowie - przetargi i plany

17 Cze 2014

Rozpisano przetarg na budowę drogi dla rowerów i pieszych wzdłuż ulic Wadowickiej i Zakopiańskiej. Trasa licząca prawie 2 kilometry będzie biegła po zachodniej stronie tych ulic. W ramach projektu ma zostać przebudowany istniejący po zachodniej stronie tych arterii chodnik i dostosowany do potrzeb rowerzystów i pieszych. Inwestycja ma zostać wykonana do jesieni tego roku. W tym roku w Krakowie na zadanie „Budowa ścieżek rowerowych" zaplanowano kwotę ponad 4,5 mln zł. Za tę kwotę ma powstać blisko 7 km ścieżek dla jednośladów, m.in. wzdłuż ulic Wadowickiej, Zakopiańskiej, Wielickiej oraz alei Pokoju, Bora Komorowskiego, Andersa.

Źródło: ZIKiT Kraków

 

Cicha nawierzchnia na obwodnicy Gdowa

23 Maj 2014

Na obwodnicy Gdowa rozpoczęło się układania tzw.  cichej nawierzchni - inaczej zwaną porowatą. Ma ona zapewnić lepsze odprowadzanie wody i zmniejszyć emisję hałasu z pasa drogowego. Tego typu inwestycje są rzadkością w Polsce. A zupełnym nowum jest to, że tym razem położono w Gdowie aż dwie warstwy tej nawierzchni. Budowa obwodnicy Gdowa rozpoczęła się jesienią ubiegłego roku. Trasa o długości niemal 5 km powstaje w rejonie ulicy Krakowskiej, Łapanowskiej i Grzybowskiej. Nowa trasa, mająca być obejściem dla dróg wojewódzkich nr 966 i 967 będzie omijać zabudowania Gdowa od strony północnej i wschodniej. Obwodnica zaprojektowana jako droga klasy G1x2 (dwa pasy o szerokości po 3,5 m, pobocza 1,5 m). Przy nowym szlaku komunikacyjnym będą wybudowane ronda oraz tzw. bezkolizyjne skrzyżowania. Jej budowa jest realizowana dzięki unijnemu wsparciu. Inwestorem jest Województwo Małopolskie. Pierwszy etap inwestycji ma się zakończyć w czerwcu tego roku.N ajpóźniej do 2020 roku zostanie zrealizowany drugi i ostatni etap obwodnicy Gdowa. Inwestycję o wartości blisko 30 mln złotych, realizuje Polimex-Mostostal. 

 

W 2015 r. nowe standardy podziału ryzyka w inwestycjach infrastrukturalnych

25 Lut 2014

Do końca 2015 r. mają zostać ogłoszone nowe zasady podziału odpowiedzialności i ryzyka podczas projektowania inwestycji infrastrukturalnych. Pracuje nad tym powołana przez byłego ministra transportu Komisja Kodyfikacyjna. Przy wykorzystywaniu środków unijnych większy nacisk będzie położony na jakość i utrzymanie dróg. O wdrożenie w Polsce systemu FIDIC (Międzynarodowej Federacji Inżynierów Konsultantów) od dawna apeluje branża budowlana. To właśnie brak odpowiedniego podziału ryzyka przy planowaniu inwestycji jest często wymieniany jako powód wielu bankructw wśród wykonawców projektów infrastrukturalnych. Obecnie kontrakty zawierane na budowę lub modernizację dróg rzadko uwzględniają możliwość renegocjacji warunków w przypadku np. zmiany cen surowców.
Branża musi jednak uzbroić się jeszcze w cierpliwość, bo Komisja Kodyfikacyjna, powołana jeszcze przez ministra Sławomira Nowaka, ma zakończyć prace do końca 2015 r. Wtedy może zostać opublikowany nowy kodeks budowlany. To jeden z priorytetów Komisji, a celem jest przede wszystkim uproszczenie przepisów.

 

 

Remont ulicy Mogilskiej w Krakowie- nowa organizacja komunikacji w praktyce

04 Lut 2014

Ruch wokół i na ulicy Mogilskiej, gdzie od 1 lutego trwa remont, odbywa się płynnie. Kierowcy starają się omijać ulicę, wybierając głównie trasy alternatywne. Po zawężonej ulicy Mogilskiej kursują autobusy zastępcze. Po remontowanej Mogilskiej kursują autobusy zastępcze. celem inwestycji jest głównie modernizacja torowiska. Dzięki temu przejazd komunikacją szynową do Nowej Huty ma być szybszy i sprawniejszy, a całą trasą ma kierować system sterowania ruchem z priorytetem dla tramwaju. Na całym odcinku ma być wyremontowana nawierzchnia jezdni, poprowadzone ścieżki rowerowe, odnowione chodniki i unowocześniona sygnalizacja świetlna. Całkowita wartość remontu ma wynieść 143 mln zł.


Więcej informacji znajdziesz tutaj:
http://zikit.krakow.pl/aktualnosci/4797-kmk-w-trakcie-remontu-torowiska-w-ul-mogilskiej-i-al-jana-pawa-ii