Menu

edroga.tv - portal drogowy

Napisz do nas  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Projekty i realizacje

Metro, czy naziemne tramwaje? Na co ma postawić Kraków?

02 Sie 2013

Jaką komunikacją miejską powinna mieć stolica Małopolski? Może metro? A jeśli tak, to ile należy planować linii? I najważniejsze: za jaką cenę? Dziś szacuje się, że budowa 1 km tunelu metra w Krakowie kosztowałaby 600 mln zł, a 1 km naziemnego torowiska - 200 mln zł. Zwolennicy metra liczą na dofinansowanie z funduszy unijnych w latach 2014-2020 oraz wsparcie z budżetu centralnego. Warszawa na budowę drugiej linii metra otrzymała 70-procentowe dofinansowanie, ale to jest stolica kraju.
W magistrackiej wersji studium, która zakłada budowę  metra, wyznaczono już trzy linie. Pierwsza i najważniejsza o długości 19 km, w tym prawie 11 km pod ziemią, biegłaby od planowanego węzła drogi S7 przy ul. Igołomskiej. Dalej pociągi zatrzymywałyby się kolejno przy: ul. Klasztornej, pl. Centralnym, rondzie Kocmyrzowskim, rondzie Maczka, skrzyżowaniu ul. Stella-Sawickiego z ul. Bora-Komorowskiego, rondzie Barei, rondzie Młyńskim, skrzyżowaniach al. Jana Pawła II z ul. Meissnera i Mogilskiej z Cystersów, rondzie Mogilskim, Dworcu Głównym, Basztowej, AGH, Biprostalu, Uniwersytecie Pedagogicznym, os. Widok. Trasa kończyłaby się przy stacji kolejowej Bronowice.
Druga linia, licząca 10 km, w tym około 7 km pod ziemią, zaczynałaby się od węzła w rejonie AGH i przebiegając przez Kazimierz, Stare Podgórze, Zabłocie i Mały Płaszów, docierałaby do stacji kolejowej w Bieżanowie. Trzecia zaś pokrywałaby się częściowo z drugą, ale od Podgórza biegłaby w stronę ronda Matecznego, skrzyżowania ul. Kapelanka z Brożka i dalej do Polany Żywieckiej, skrzyżowania ul. Komuny Paryskiej i Bartla, a kończyłaby się w Klinach przy autostradzie.

http://www.metro.krakow.pl/
http://www.metrokrakow.pl/

Czytaj więcej: Metro, czy naziemne tramwaje? Na co ma postawić Kraków?

Szczecin, Kraków. Inteligentne systemy transportowe

02 Sie 2013

Polskie miasta inwestują w inteligentne rozwiązania z zakresu zarządzania ruchem czy informacją dla pasażerów komunikacji miejskiej. Liderami są Szczecin i Kraków. Polskie miasta mają coraz większą świadomość korzyści, jakie niesie ze sobą wdrożenie elementów inteligentnych systemów transportowych.
ITSsą  użyteczne w niemal każdym obszarze działalności miasta: od kierowania ruchem i informacji o dostępności parkingów, przez zintegrowane informacje dla pasażerów komunikacji miejskiej, po wprowadzanie stref ograniczonego dostępu. To ostatnie rozwiązanie jest jednak niemożliwe z uwagi na przepisy prawne. Dzięki strefom ograniczonego dostępu miasta mogłyby np. pobierać opłaty od pojazdów wjeżdżających do ścisłego centrum. Ich wysokość będzie można różnicować w zależności od ilości emitowanych przez dany pojazd spalin. ITS będą również umożliwiać w pełni zautomatyzowany pobór takich opłat.
Część miast już teraz na szeroką skalę wdraża inteligentne systemy transportowe. Szczecin został nagrodzony przede wszystkim za rozbudowany system zarządzania ruchem. Informuje on m.in. kierowców o czasie przejazdu pomiędzy poszczególnymi miejscami oraz o natężeniu ruchu. Miasto prowadzi również monitoring potoków pasażerów w komunikacji miejskiej oraz samochodów na drogach. Kraków inwestuje z kolei w tablice wyświetlające bieżące informacje o komunikacji miejskiej, które są umieszczane na przystankach oraz w miejscach o szczególnie dużym natężeniu ruchu pieszych. Miasto kontroluje także automatycznie czy do strefy ograniczonego dostępu w centrum miasta i na buspasy wjeżdżają nieuprawnione pojazdy.

Czytaj więcej: Szczecin, Kraków. Inteligentne systemy transportowe

Eksperymentalna technologia

29 Lip 2013

W Pruszkowie powstaje droga w nowej, eksperymentalnej technologii. Dzięki dodaniu gumy ze zużytych opon do asfaltu nawierzchnia będzie bardziej wytrzymała i odporna na powstawanie kolein oraz spękań, a także bezpieczniejsza dla kierowców. Technologia ta, choć popularna na świecie, w Polsce wciąż nie jest rozpowszechniona. Eksperymentalna droga w Pruszkowie ma nieco ponad 500 m długości, a położony na niej asfalt ma pozostać w bardzo dobrym stanie przez bardzo długi czas. Na części odcinka zostanie położony zupełnie nowy rodzaj nawierzchni drogowej, tzw. długowieczna nawierzchnia, która podczas 50 lat użytkowania wymaga tylko okresowej wymiany wierzchniej warstwy ścieralnej.

Czytaj więcej: Eksperymentalna technologia

Centrum Zarządzania Ruchem w Strykowie cz. III

12 Kwi 2012

Centrum Zarządzania Ruchem w Strykowie cz. IIIDetektory, czujniki, kamery, stacje meteorologiczne, preselekcja wagowa , pętle indukcyjne, systemy monitoringu pasa ruchu i znaki zmiennej treści to tylko część urządzeń wspomagających pracę  największego w kraju Centrum Zarządzania Ruchem w Strykowie. Wykorzystuje ono informatyczny Zintegrowany System Zarządzania Ruchem CONDUCT +, który integruje i kontroluje wiele podsystemów między innymi  zarządzania systemem CCCV i telefonii alarmowej. Ponad stukilometrowy odcinek autostrady A2 pomiędzy Koninem a Strykowem jest monitorowany przez 24 godziny na dobę. Ścisła współpraca ze służbami porządkowymi i ratunkowymi już dowiodła skuteczności działania. Jakie są , po ponad półrocznej pracy Centrum Zarządzania Ruchem , pierwsze doświadczenia i wnioski z nich płynące ?

Czytaj więcej: Centrum Zarządzania Ruchem w Strykowie cz. III

Centrum Zarządzania Ruchem w Strykowie cz. II

10 Kwi 2012

Centrum Zarządzania Ruchem w Strykowie cz. IIDetektory, czujniki, kamery, stacje meteorologiczne, preselekcja wagowa , pętle indukcyjne, systemy monitoringu pasa ruchu i znaki zmiennej treści to tylko część urządzeń wspomagających pracę  największego w kraju Centrum Zarządzania Ruchem w Strykowie. Wykorzystuje ono informatyczny Zintegrowany System Zarządzania Ruchem CONDUCT +, który integruje i kontroluje wiele podsystemów między innymi  zarządzania systemem CCCV i telefonii alarmowej. Ponad stukilometrowy odcinek autostrady A2 pomiędzy Koninem a Strykowem jest monitorowany przez 24 godziny na dobę. Ścisła współpraca ze służbami porządkowymi i ratunkowymi już dowiodła skuteczności działania. Jakie są , po ponad półrocznej pracy Centrum Zarządzania Ruchem , pierwsze doświadczenia i wnioski z nich płynące ?

Czytaj więcej: Centrum Zarządzania Ruchem w Strykowie cz. II

Centrum Zarządzania Ruchem w Strykowie cz. I

05 Kwi 2012

Centrum Zarządzania Ruchem w Strykowie cz. IDetektory, czujniki, kamery, stacje meteorologiczne, preselekcja wagowa , pętle indukcyjne, systemy monitoringu pasa ruchu i znaki zmiennej treści to tylko część urządzeń wspomagających pracę  największego w kraju Centrum Zarządzania Ruchem w Strykowie. Wykorzystuje ono informatyczny Zintegrowany System Zarządzania Ruchem CONDUCT +, który integruje i kontroluje wiele podsystemów między innymi  zarządzania systemem CCCV i telefonii alarmowej. Ponad stukilometrowy odcinek autostrady A2 pomiędzy Koninem a Strykowem jest monitorowany przez 24 godziny na dobę. Ścisła współpraca ze służbami porządkowymi i ratunkowymi już dowiodła skuteczności działania. Jakie są , po ponad półrocznej pracy Centrum Zarządzania Ruchem , pierwsze doświadczenia i wnioski z nich płynące ?

Czytaj więcej: Centrum Zarządzania Ruchem w Strykowie cz. I

Jesteś tutaj: Strona główna Inżynieria ruchu Projekty i realizacje