Wydarzenia
Dziś Europejski Dzień bez Samochodu
- media
Dziś Europejskiego Dnia bez Samochodu, dlatego mieszkańcy Warszawy mogą za darmo korzystać z autobusów, tramwajów, metra, SKM i pociągów Kolei Mazowieckich oraz WKD. Pozostawienie auta na publicznych parkingach „Parkuj i Jedź” także nie jest związane z opłatą. Zarząd Transportu Miejskiego szacuje, że liczba podróżnych wzrośnie dziś co najmniej o kilka procent.
– Jeżeli ktoś na co dzień nie korzysta z komunikacji miejskiej, tylko na przykład codziennie jeździ do pracy czy do szkoły samochodem, dziś może bezpłatnie skorzystać z komunikacji miejskiej w Warszawie – tłumaczy Igor Krajnow, rzecznik prasowy Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM). – Dzięki temu będzie miał szansę przekonać się, że ta komunikacja jest już na bardzo wysokim poziomie i być może zdecyduje się później korzystać z niej codziennie.
Dziś wszyscy pasażerowie, bez wyjątków, mogą legalnie podróżować za darmo zarówno autobusami, tramwajami, metrem, jak i pociągami Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD), Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) oraz Kolei Mazowieckich, na trasach, na których obowiązuje wspólny bilet.
– Dodatkowo można bezpłatnie skorzystać z parkingów działających w publicznym systemie „Parkuj i Jedź” – informuje Krajnow.
ZTM nie potrafi dokładnie oszacować, ilu pasażerów 22 września obsłużą środki komunikacji miejskiej.
– Były lata, kiedy ta liczba pasażerów wzrosła o klika procent, a były takie, kiedy była ona wyższa o kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt procent – tłumaczy Krajnow.
Źródło: Newseria
3000 wypożyczeń w ciągu doby
- media
17 września pod Magistratem w Krakowie, w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, miały miejsce warsztaty z obsługi miejskich rowerów. Przy okazji odbyło się szkolenie, jak bezpiecznie korzystać z jednośladów w miastach. Z systemu KMK Bike czyli wypożyczalni rowerów miejskich po krakowsku korzysta już ponad 3000 miłośników rowerów w ciągu doby. Jeden rower pomaga w podróży po Krakowie dziesięciu cyklistom. O systemie opowiada krakowski oficer rowerowy Marcin Wójcik.
Wibroszyn 2014
- media
Na Politechnice Krakowskiej zakończyło się IX Seminarium: Wpływ hałasu i drgań wywołanych eksploatacją transportu szynowego na budynki i ludzi w budynkach "WIBROSZYN 2014". Seminarium adresowane jest do osób, które zajmują się zarządzaniem transportem szynowym, projektowaniem, budową i eksploatacją tras kolejowych, tramwajowych i metra oraz ochroną środowiska w terenie zabudowanym. Szczególny nacisk położono na aspekt przygotowywania poprawnych ekspertyz środowiskowych w kontekście nadchodzącej nowej perspektywy unijnej, w której większość środków ma trafić na inwestycje szynowe. Podczas Seminarium znalazło się miejsce na prezentacje firm. Między innymi z tej okazji skorzystał Ekkom Sp. z o.o. Patronat nad wydarzeniem ma Portal Edroga.pl.
Mehoffer na Mogilskim
- media
W Krakowie trwa kolejna edycja akcji „Ozdabiamy Rondo Mogilskie", w ramach której krakowianie ułożyli we wrześniu 2012 r. i w czerwcu 2013 r. ponad 110 m kw. kamiennej mozaiki inspirowanej twórczością Stanisława Wyspiańskiego. Tym razem mozaika będzie związana z twórczością Józefa Mehoffera. Pierwsze jej elementy pojawiły sie w sobotę. Układanie mozaiki, która zajmie powierzchnię 82 m2, potrwa do 13 września.
Czy z komunikacji miejskiej w Krakowie znikną reklamy?
- media
Tak przynajmniej chce organizator transportu publicznego w Krakowie. Zdaniem Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu po rozszerzeniu Parku Kulturowego poza ścisłe centrum, a mianowicie na Nową Hutę i Podgórze przyda się bardziej restrykcyjny sposób egzekwowania zaleceń ochrony unikatowego pejzażu miasta. W Krakowie komunikacją publiczną zajmują się dwie spółki MPK i Mobilis. Likwidacja reklam dla taboru poruszającego się po obszarach chronionych to strata ponad 4,5 miliona złotych rocznie. Magistrat z jednej strony chce zapewnić skuteczną ochronę zabytkowego miasta, ale do pomysłu ZIKIT jest nastawiony sceptycznie.
Rowerowe referendum i co dalej?
- media
Kraków to jedyne miasto w Polsce, które w referendum lokalnym zapytało mieszkańców o budowę ścieżek rowerowych. 85 proc. mieszkańców chce rozbudowy ścieżek i tras rowerowych w mieście. Przewodniczącym zespołu zajmującego się ścieżkami rowerowymi został znany rowerowy "aktywista" Marcin Hyła. O swojej misji i planach opowiadał Portalowi Edroga.tv.