Menu

edroga.tv - portal drogowy

Napisz do nas  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Opinie

Nie uczyniło tego jeszcze 200 stacji paliw

11 Paź 2013

Do końca roku stacje benzynowe mają czas na wymianę zbiorników na paliwa, zgodnie z rozporządzeniem resortu gospodarki.

Czytaj więcej: Nie uczyniło tego jeszcze 200 stacji paliw

Hybrydy w natarciu … nadal jednak bardzo wolno

22 Lip 2013

Do 2020 roku samochody elektryczne i hybrydowe mogą osiągnąć 6,3 proc. udziału w rynku. Z badań firmy doradczej PwC wynika, że najważniejsze dla rozwoju tej branży będzie powstanie sieci wygodnych stacji ładowania i wymiany baterii. W Polsce największą barierą jest brak zachęt finansowych dla kupujących takie auta i wysokie koszty eksploatacji w stosunku do samochodów jeżdżących na paliwach tradycyjnych, w szczególności LPG. Dodatkowo problemem dla rozpowszechnienia się aut elektrycznych jest duża popularność samochodów przystosowanych do spalania gazu LPG i niska cena tego paliwa. Liczba takich aut przekroczyła już 2,5 mln. Stacji tankowania jest ponad 5,5 tys. 17 krajów Unii Europejskiej stosuje różne zachęty dla kupujących elektryczne samochody. W USA część centrów miast jest wyłączona z ruchu i przeznaczona tylko dla samochodów z zerową emisją spalin.

Czytaj więcej: Hybrydy w natarciu … nadal jednak bardzo wolno

Czy grozi nam eskalacja szarej strefy przy recyklingu aut z importu?

15 Lip 2013

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR ostrzega, że zniesienie tzw. opłaty recyklingowej, uiszczanej od każdego importowanego samochodu powiększy szarą strefę. A według nowych proponowanych przez rząd zasad zwolnieni z niej zostaną  klienci indywidualni.  Będzie skłaniało do demontażu samochodów poza legalnie działającymi stacjami. W świetle proponowanych rozwiązań opłatę zapłacą  tylko ci, którzy sprowadzają auta w celach zarobkowych. Obecnie, przedsiębiorcy importujący pojazdy oraz osoby indywidualne sprowadzające auta mają obowiązek uiścić na rachunek bankowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opłatę recyklingową w wysokości 500 zł od każdego pojazdu wprowadzonego na terytorium kraju. Rząd planuje jej zniesienie ze względu na konieczność dostosowania polskich przepisów do wymogów Dyrektywy 2000/53/WE w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji. W latach 2005-2008 Polacy sprowadzali z zagranicy około miliona używanych aut rocznie.

Czytaj więcej: Czy grozi nam eskalacja szarej strefy przy recyklingu aut z importu?

Ptaki a ruch drogowy

30 Paź 2012

Ochrona środowiska między innymi przed hałasem obejmuje także ptaki. W Niemczech z myślą o nich powstały wytyczne „Ptaki a ruch drogowy”. – Nasze wytyczne są opracowane tak, że mogą być stosowane nawet przez laika. Z metody standardowej może korzystać każdy – przyznaje dr Urlich Mierwald z Kilońskiego Instytutu Ekologii Krajobrazu. O tym jakie są podstawowe założenia wytycznych niemieckich oraz dlaczego i w jaki sposób powinniśmy chronić ptaki mówi współautor wytycznych „Ptaki a ruch drogowy”. 

Czytaj więcej: Ptaki a ruch drogowy

Koleje hałasu

21 Wrz 2010

Koleje hałasuOkoło 1000 kilometrów ekranów akustycznych powinno stanąć wzdłuż linii kolejowych. Ta liczba może wzrosnąć, gdy nadal będą wydawane pozwolenia na budowę w pobliżu tras kolejowych. Nie ma regulacji prawnych, które ograniczałyby zabudowę mieszkalną przy ruchliwych drogach, także kolejowych.

Czytaj więcej: Koleje hałasu

Z ekologią na "TY"

27 Sie 2009

Z ekologią na tyChronimy przyrodę i budujemy drogi. Czy i w jaki sposób można i trzeba pogodzić prawa wszystkich?

Czytaj więcej: Z ekologią na "TY"