Menu

edroga.tv - portal drogowy

Napisz do nas  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Projekty

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie stawia na walkę z hałasem. Transnoise 2013

07 Lis 2013

85 % dróg obwodowych w w Małopolsce ma mieć nawierzchnię redukujące hałas.
Taki cel stawia sobie ZDW Kraków. Mówiono o tym podczas II Konferencji ochrony środowiska przed hałasem komunikacyjnym Transnoise 2013 w Zakopanem. Zarząd stawia także na odpowiednie planowanie dróg i tworzenie obwodnic co stwarza możliwość redukcji natężenia ruchu w miastach regionu nawet o 30%. Ma to bezpośredni wpływ na redukcję hałasu na terenach zabudowanych, a dzięki temu mamy unikać budowania ekranów akustycznych pod oknami domów. Omawiano te kwestie na przykładzie Miechowa i Wolbromia. Fragmenty prezentacji.

Czytaj więcej: Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie stawia na walkę z hałasem. Transnoise 2013

Rząd opracował Krajową Politykę Miejską

22 Lip 2013

Polskie miasta mają być dobrym miejscem do życia, z dostępem do wysokiej jakości usług z zakresu ochrony zdrowia, edukacji, transportu, kultury, administracji publicznej. Krajowa Polityka Miejska – nowy projekt rządowy - ma zrewitalizować nasze metropolie. Wzmocnienie zdolności polskich miast do tworzenia szybszego wzrostu gospodarczego, nowych miejsc pracy i poprawy życia mieszkańców oraz wprowadzenie sposobów zapobiegania wyludnianiu się miast i rewitalizacji zdegradowanych obszarów miejskich – to główne cele przyjętych przez rząd założeń Krajowej Polityki Miejskiej. Będzie ona realizowana w latach 2014-2020. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowuje teraz docelowy dokument, w którym określi szczegóły Krajowej Polityki Miejskiej (KPM). Będzie on dotyczył ośrodków wojewódzkich, regionalnych, subregionalnych i lokalnych.

Czytaj więcej: Rząd opracował Krajową Politykę Miejską

Ochrona zwierząt a inwestycje drogowe cz.II

12 Lip 2011

Ochrona zwierząt a inwestycje drogowe cz.IIOd lat ekolodzy i drogowcy wypracowują optymalne rozwiązania, które mają służyć zachowaniu korytarzy migracyjnych zwierząt. Osiągnięcia i porażki składają się na doświadczenia wielu państw europejskich starających się uchronić środowisko naturalne przed postępującą cywilizacją. Jak na tle Niemiec, Szwajcarii czy Chorwacji prezentuje się Polska? Co sprawdziło się u naszych południowych sąsiadów a z czym borykają się Austriacy?

Czytaj więcej: Ochrona zwierząt a inwestycje drogowe cz.II

Ochrona zwierząt a inwestycje drogowe cz.I

07 Lip 2011

Od lat ekolodzy i drogowcy wypracowują optymalne rozwiązania, które mają służyć zachowaniu korytarzy migracyjnych zwierząt. Osiągnięcia i porażki składają się na doświadczenia wielu państw europejskich starających się uchronić środowisko naturalne przed postępującą cywilizacją. Jak na tle Niemiec, Szwajcarii czy Chorwacji prezentuje się Polska? Co sprawdziło się u naszych południowych sąsiadów a z czym borykają się Austriacy? Przez trzy dni w Łagowie Lubuskim projektanci, inwestorzy, zarządcy dróg i kolei uczestniczyli w Międzynarodowej Konferencji Naukowo - Technicznej „Ochrona dziko żyjących zwierząt w projektowaniu i realizacji inwestycji transportowych – doświadczenia i problemy” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot oraz Instytut Biologii Ssaków PAN.

Wybrane referaty z konferencji będziemy sukcesywnie emitować w portalu.

Czytaj więcej: Ochrona zwierząt a inwestycje drogowe cz.I

Drogi dla zwierząt

14 Lip 2009

Przejścia przez drogi dla zwierząt

Zgodnie z łacińską sentencją „Verba docet, exempla trahunt”, czyli „Słowa uczą, przykłady pociągają”, wszelkie rozwiązania projektowe najlepiej oceniać na podstawie konkretnego przykładu. „Ochrona dziko żyjących zwierząt w projektowaniu inwestycji drogowych i procedurach ocen oddziaływania na środowisko. Problemy i dobre praktyki” to szkolenie, podczas którego analizowano projektowane lub istniejące przejścia dla zwierząt.

W Wiśle, gdzie odbyło się trzydniowe szkolenie zorganizowane przez Pracownię na rzecz Wszystkich Istot, weryfikowano wiedzę i umiejętności, także podczas warsztatów.

Czytaj więcej: Drogi dla zwierząt